loader image
4.7
(3)

درب صنعتی اتوماتیک و انواع آن

درب صنعتی اتوماتیک به درب هایی اطلاق می‌گردد که دو ناحیه را به کمک عایق های گرمایی و صوتی از هم مجزا می‌کند و معمولاً  در مکان هایی مانند: سوله ها، کارخانه ها، انبارها، هتل ها، بیمارستان ها و درب های آتش نشانی از آن استفاده می‌گردد. معمولا درب های صنعتی به رفت و آمد نیرو های کار به داخل ساختمان ها کمک می‌کنند و در عین حال از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌نماید. درب اتوماتیک صنعتی به عنوان یک عنصر اصلی در بیشتر ساختمان های اداری و تولیدی به کار می‌رود و به همین دلیل باید بر اساس نیاز و شرایط کاری انتخاب گردد. در کارخانجات و سایر بخش های صنعتی به دلیل انتقال و حمل و نقل مداوم کالاهای بزرگ، وجود این نوع درب ها ضروری به نظر می‌رسد و به صاحبان کسب وکارها کمک می‌کند تا کالاها و اجناس بزرگ را راحت تر منتقل نمایند و در عین حال در انرژی مصرفی شان صرفه جویی نمایند. انواع مختلفی از درب های صنعتی در بازار موجود بوده که هر کدام از آن ها کارکرد و ویژگی های خاص خود را دارند. برای اینکه انتخاب خوب و دقیقی داشته باشیم باید با عملکردشان آشنا باشیم و بتوانیم تفاوت آن ها را به خوبی درک نماییم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

انواع درب اتوماتیک صنعتی
igaman ایگامن

فهرست مطالب

روش انتخاب درب صنعتی مناسب

برای اینکه بتوانید درب اتوماتیک صنعتی درستی را انتخاب نمایید باید پیش از هر چیزی پاسخ این دو سوال را بدهید. آیا قرار است این درب را داخل کارخانه یا شرکت نصب کنیم؟ می‌خواهیم از درب صنعتی در فضای بیرونی محل کارمان استفاده کنیم؟ بعد از اینکه پاسخ این دو سوال را دادید باید محیط کاری و جایی که قرار است درب های اتوماتیک نصب گردد را هم به خوبی شناسایی نمایید.

این موضوع به شما کمک خواهد کرد تا موادی که درب صنعتی از آن ساخته شده است را تشخیص داده و بدانید چه نوع دربی با چه نوع ماده ای می‌تواند برطرف کننده نیاز شما باشد. بعضی از درب های اتوماتیک صنعتی  همچون درب آهنی صنعتی از جنس استیل بوده و در محیط هایی استفاده می‌شوند که خطر سرقت در آن ها بسیار بالاست. لازم به ذکر است که درب های اتوماتیک صنعتی دیگری هستند که از جنس وینیل یا آلومینیوم ساخته می‌شوند.  اگر تصمیم گرفته اید درب صنعتی اتوماتیک برای محل کارتان تهیه نمایید موارد زیر را حتما مد نظر داشته باشید:

درب صنعتی چگونه باز می‌شود :

درب های صنعتی معمولاً به شیوه های مختلفی باز و بسته می‌شوند. برخی از این درب ها به سمت بالا و برخی دیگر به چپ یا راست باز و بسته می‌گردند. برای اینکه مطمئن شوید حمل و نقل کالاها به محل کارتان به درستی انجام می‌گردد و مشکلی در باز و بسته شدن درب صنعتی نخواهید داشت باید نحوه باز شدن آن را به درستی تشخیص دهید. فضایی که قرار است درب اتوماتیک شما در آن نصب گردد نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

نوع کنترل :

معیار بعدی که به هنگام خرید درب های صنعتی اتوماتیک باید در نظر بگیرید روش کنترل این درب هاست. آیا دوست دارید آن را از راه دور کنترل نمایید یا ترجیحتان این است تا با دست آن را باز و بسته کنید؟ پاسخ به این سوال هم می‌تواند خرید بهتری برایتان به ارمغان بیاورد.

اندازه درب :

چیزی بدتر از این نیست که هزینه ای را برای خرید درب های اتوماتیک صنعتی صرف کنید و در نهایت نتوانید به درستی از آن استفاده نمایید. با توجه به محلی که قرار است درب صنعتی خود را نصب کنید اندازه مناسبی را انتخاب نمایید. برای اینکه روش درست و دقیق اندازه گیری محل نصب را بدانید می‌توانید با کارشناسان ایگادر تماس گرفته و از مشاوره های تخصصی ما استفاده نمایید.

⭐️⭐️⭐️ پیشنهاد ایگادُر ⭐️⭐️⭐️

مقاله کرکره برقی را مطالعه کنید.

برخی از درب های صنعتی ( industrial doors ) علاوه بر کارایی و ویژگی های خاص خود به زیبایی ساختمان شما نیز می‌افزایند. چوب، شیشه، فلز و مواد پلی اورتان از جمله عناصر پرکاربرد در ساخت درب های صنعتی محسوب می‌شوند.

برای درب کارخانه می‌توان گزینه های مختلفی را در نظر گرفت. یکی از همین انتخاب ها درب های صنعتی کرکره ای است. این درب ها بسیار انعطاف پذیر بوده و در عین حال از سختی و مقاومت بالایی برخوردار هستند. به کمک این گزینه می‌توان سریع تر ورودی را برای حمل و نقل کالاها و عبور و مرور وسیله نقیه باز و بسته کرد و کار را به سرعت پیش برد. چنین درب هایی در مکان هایی که باید به خوبی از هم جدا شده اما فضای زیادی ندارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. درب های کرکره ای فضای موثری بین ناحیه تولید و انبار کارخانه ها ایجاد می‌نماید. نکته مهمی که باید در این زمینه به خاطر داشته باشید این است که درب های نرم مقاومت خوبی در برابر دزدها ندارند.  باز و بسته شدن سریع این درب ها جزء مزایای مهم شان محسوب می‌شود چون از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند و به صاحبان کسب وکارهای کوچک و بزرگ کمک می‌کند در هزینه هایشان صرفه جویی کنند.

این درب ها همچنین  از پخش شدن صدا در محیط کار کاسته و از ورود گرد و غبار محیط به محل کار جلوگیری می‌کنند. گالوانیزه، استیل و استیل ضدزنگ از جمله موادی هستند که برای ساخت درب های صنعتی کرکره ای استفاده می‌شوند و می‌توانند برای محافظت از محیط های داخلی همچون سوپرمارکت ها و صنایع غذایی یک انتخاب ایده آل باشند. این درب ها معمولاً از فلز ساخته می‌شوند و در محیط های صنعتی بسیار پرکاربرد هستند. با این حال می‌توان درب های کرکره ای را در محیط های دیگری هم مورد استفاده قرار داد. یکی دیگر از مزایای درب های کرکره اتوماتیک تمیز کردن ساده و راحت آن هاست. به دلیل شکل خاصی که این درب ها دارند به راحتی و بی دردسر می‌توان آن ها را تمیز کرد.

مزایای درب صنعتی کرکره ای

  • تعداد دفعات نامحدود در باز وبسته شدن 
  • نصب راحت و آسان نسبت به
  • درب هایس صنعتی دیگر
  • هزینه نگهداری پایین
  • امنیت بالا
  • حفظ انرژی 

مشخصات درب صنعتی کرکره ای

به هنگام خرید درب سوله باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید. یکی از همین موارد کنترل دستی یا خودکار است.  معمولا برای باز و بسته شدن درب های صنعتی اتوماتیک دو روش وجود دارد. یکی از این روش ها کنترل دستی و دیگری کنترل اتوماتیک است. سیستم های کنترل دستی معمولا حاوی کابل یا زنجیرهایی هستند که به باز و بسته شدن درب صنعتی کمک می‌نمایند. در مقابل، درب های خودکار یا همان اتوماتیک  از سیستم الکتریکی خاصی برخوردارند که به آن ها کمک می‌کند از راه دور نیز کنترل شوند.

کرکره اتوماتیک صنعتی

درب صنعتی کشویی

از جمله موارد دیگری که به عنوان درب کارخانه ها و سوله ها از آن استفاده می‌شود درب های کشویی است. حتماً در ساختمان های مختلف یکی از انواع  این درب ها را از نزدیک دیده اید. زمانی که شما وارد فروشگاه، بانک یا اداره ای می‌شوید در به یکباره برایتان باز می‌گردد و به صورت اتوماتیک هم بسته می‌شود. در هتل ها، سوپرمارکت ها، نمایندگی های فروش و غیره می‌توان از این نوع درب های کشویی استفاده کرد، که این نوع درب کشویی معمولا از نوع شیشه ای بوده و به آن درب شیشه ای نرمال یا اسلایدینگ هم گفته می‌شود.  البته در محیط های صنعتی نیز استفاده از چنین درب هایی طرفداران خاص خود را دارد. این نوع درب ها به دلیل هزینه های معقول و منطقی که دارند در میان صاحبان کسب وکارها بسیار محبوب هستند. درب های کشویی را می‌توان در طرح های مختلفی اجرا کرد. علاوه بر درب های کشویی خطی گزینه های دیگری مثل درب های منحنی وار و خمیده نیز در بازار موجود است که می‌توان برای محیط های صنعتی و اداری از آن ها بهره برد. در طول سال های اخیر بر محبوبیت این نوع درب ها افزوده شده است چرا که مزایای زیادی برای محیط های صنعتی دارند و به راحتی می‌توان از آن ها استفاده نمود. این درب ها از سنسور حرکتی یا نوری برای شناسایی اشیا یا افراد متحرک استفاده می‌کنند. این سنسورها معمولاً روی درب های اتوماتیک یا داخل چارچوب آن گنجانده می‌شوند تا بتوانند اشیایی که در حال حرکت هستند را به درستی شناسایی کنند. به کمک این درب ها می‌توان راحت تر در محیط های کاری رفت و آمد داشت و اجناس و کالاها را نیز به شیوه بهتری جا به جا نمود. نوع دیگر این نوع درب ها درب های کشویی فلزی بوده که در ورودی شرکت ها و ادارات و کارخانجات از آن استفاده می‌شود.

مزایای درب اتوماتیک کشویی

در طول سال های اخیر بر محبوبیت درب های صنعتی کشویی ( از نوع شیشه ای ) افزوده شده است. دلایل بسیار زیادی برای این محبوبیت وجود دارد اما مهم ترین شان عبارتند از:

صرفه جویی در انرژی :

به کمک درب های کشویی می‌توان هوای داخل محیط کار را حفظ کرد و از برون رفت انرژی نیز پیشگیری نمود. نصب این درب ها مانع از هدر رفتن گرما یا سرمای داخل محیط کار می‌شود و به همین خاطر می‌تواند بهترین گزینه برای کاهش هزینه های انرژی باشد.

سهولت در تردد افراد :

 به کمک درب های کشویی راحت تر می‌توان تردد نمود. این درب ها معمولاً عریض هستند و به راحتی باز و بسته می‌شوند.

تنظیم سرعت باز و بسته شدن :

به راحتی می‌توان از طریق تابلو فرمان سرعت این درب ها را تنظیم نمود. اگر به دنبال سرعت بالاتر هستید و می‌خواهید درب تان سریع تر باز شود می‌توانید از موتور دو سرعته آن بهره ببرید.

صرفه جویی در فضای نصب :

یکی دیگر از مزایای درب های کشویی این است که طراحی جمع و جوری دارند و برای شرکت ها یا سوله هایی که فضای زیادی در اختیار ندارند می‌توانند بهترین گزینه باشند.

استفاده از سنسور های حرکتی :

به کمک سنسورهایی که بر روی این درب ها نصب می‌شود می‌توان عبور و مرور راحت تری را داشت و به راحتی اجناس و کالاها را انتقال داد.

درب صنعتی سکشنال

یکی دیگر از گزینه هایی که به هنگام خرید درب اتوماتیک صنعتی پیش روی خود خواهید داشت درب صنعتی سکشنال است. این درب ها به صورت عمودی باز می‌شوند و از سکشن یا بخش های مختلفی بهره ‌برند. این نوع درب ها برای فضاهای کوچک تر کارایی بهتری دارند. باز شدن عمودی این درب ها باعث می‌شود جلوی ساختمان فضای کمتری را بگیرند و به حمل و نقل اجناس هم کمک کنند. یکی از ویژگی های مهم درب های سکشنال این است که زیر سقف جمع می‌شوند و می‌توان مقدار باز شدن آن ها را کنترل کرد. این موضوع باعث می‌شود فضای کمتری در محیط های کاری اشغال شود.

درب صنعتی کرکره ای

باز و بسته شدن درب های اتوماتیک یکی از موارد مهمی است که در محیط های صنعتی اغلب نادیده گرفته می‌شود. برای تسریع در حمل و نقل کالاها باید از درب هایی استفاده شود که باز و بسته شدن آن آسان است و مشکلی برای کارگران به وجود نمی‌آورد. یکی از گزینه های پیش رو درب صنعتی کرکره ای است.

درب صنعتی کرکره ای

درب صنعتی ریلی

اگر در محیط هایی فعالیت می‌کنید که ارتفاع بلندی دارد بهترین گزینه ای که برای خرید پیش رو خواهید داشت درب صنعتی ریلی است. این نوع درب ها را معمولاً در پارکینگ ها و شرکت ها و ادارات مورد استفاده قرار می‌دهند.

درب صنعتی فلزی

درب های صنعتی از مواد مختلفی تهیه و تولید می‌شوند. برای محیط های کاری که در آن ها امکان دزدی و آسیب دیدن سریع درب ها وجود دارد، درب صنعتی فلزی بهترین انتخاب خواهد بود.

درب صنعتی کارخانه

.در بیشتر کارخانه ها رفت و آمد وسایل سنگین همچون کامیون های بزرگ امری عادی است. در چنین شرایطی امکان استفاده از درب های ساده و معمولی وجود ندارد. به همین خاطر بیشتر صاحبان کارخانه ها به سراغ خرید درب های صنعتی می‌روند که دوام بیشتری دارند و می‌توانند در برابر آسیب های احتمالی مقاوم باشند.

درب سوله صنعتی

همانطور که می‌دانید سوله به محیط ها و فضاهای بزرگی اطلاق می‌شود که در آن فعالیت های مختلفی همچون تولید انجام می‌شود. فضای سوله ها به گونه ای طراحی شده اند که مسیر را برای عبور ماشین های سنگین تسهیل می‌نمایند. برای اینکه عبور و مرور این ماشین ها به راحتی انجام شود نیاز به درب های خاصی است. این درب ها را معمولاً درب سوله می‌نامند.

درب صنعتی

درب صنعتی

محافظت از محیط های صنعتی همچون کارخانه ها به درب هایی نیاز خواهد داشت که معمولاً آن را به اسم درب های صنعتی می‌شناسند. این درب ها ویژگی های مختلفی همچون مقاومت در برابر شکسته شدن و حریق را دارند که باعث متمایز شدنشان از سایر درب های موجود می‌شود.

درب صنعتی اتوماتیک

باز و بسته شدن خودکار درب های صنعتی یکی از مواردی است که به هنگام خرید این درب ها باید مدنظر قرار گیرد. درب صنعتی اتوماتیک این امکان را به شما می‌دهد که راحت تر وسایل مورد نیازتان را در محیط کارخانه یا شرکت حمل کنید.

درب سریع صنعتی

درب سریع السیر صنعتی از جمله درب های اتوماتیک به حساب می‌آیند و در محیط های پر رفت و آمد به کار می‌روند. این نوع درب ها را به روش های مختلفی می‌توان باز و بسته کرد.

درب صنعتی سریع

درب آهنی صنعتی

این نوع درب ها معمولاً از جنس فلزات مقاوم هستند و به صاحبان کارخانه ها و سایر کسب وکارها اجازه می‌دهند راحت تر از محیط اطرافشان محافظت کنند.

یراق آلات صنعتی

هر کدام از درب های صنعتی که به بررسی آن ها پرداختیم برای کارکرد درست خود به یراق آلاتی همچون ریل، لولا، چرخ و نگهدارنده نیاز دارند. شرکت ایگادر به کمک تخصص چندساله خود در زمینه تامین این یراق آلات توانسته است نیاز صاحبان کسب وکارها را برطرف کند و بی واسطه مواد مورد نیاز آن ها برای محافظت و نگهداری از درب های صنعتی را در اختیارشان بگذارد.

مزایای استفاده از درب اتوماتیک صنعتی چیست؟

به هنگام خرید درب های صنعتی اتوماتیک باید بر روی مواردی سرمایه گذاری نمود که کیفیت بالایی داشته باشند و بتوانند در هزینه هایتان صرفه جویی کنند. همانطور که در بخش های قبلی ذکر کردیم این درب ها انواع مختلفی دارند و در شکل ها و اندازه های مختلفی ارائه می‌شوند.

زمانی که صحبت از درب صنعتی اتوماتیک به میان می‌آید مزایای زیادی پیش رویمان قرار می‌گیرد. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 ایجاد عایق:

بیشتر درب های صنعتی عایق هستند و می‌توانند برای محیط های کاری متنوع همچون کارخانه ها بهترین گزینه باشند. علاوه بر این، کنترل دمای مواد خام و سایر محصولاتی که در کارخانه ها به کار می‌روند ضروری است. این نوع درب ها لایه عایق مانندی در خود دارند که از ورود هوای گرم و سرد و خروج آن جلوگیری می‌کنند.

سرعت:

محیط های صنعتی به سرعت و بهره وری بالایی نیاز دارند و اگر کارگران مجبور باشند ساعت های زیادی را صرف باز و بسته کردن درب کنند بیشتر کارهایشان ناتمام باقی می‌ماند. به همین خاطر است که خرید یک درب اتوماتیک صنعتی می‌تواند بهترین گزینه برای تسریع کارها باشد و بهره وری کارگران را بدون هیچ مشکلی بالا ببرد. در تولید درب های اتوماتیک از یراق آلات درب صنعتی همچون ریل، چرخ و نگهدارنده های مناسب استفاده می‌شود و همین امر بر سرعت و کارایی آن ها می‌افزاید.

 محافظت در برابر مشکلاتی همچون آتش:

آتش می‌تواند بلای جان کارخانه ها و سوله هایی باشد که در آن ها مواد خام آتش زایی نگهداری می‌شود. به همین خاطر است که صاحبان کارخانه ها باید قبل از هر چیزی به فکر محافظت از محل کار و البته جان کارگرانشان باشند. در کنار عناصر هشداردهنده ای که در کارخانه ها نصب می‌شود خرید درب های اتوماتیک هشدار دهنده نیز می‌تواند بسیار مفید باشد. این نوع درب ها معمولا حاوی عناصر هشداردهنده هستند و به هنگام بروز آتش وارد کار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

4.7 / 5. تعداد امتیازات 3

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

خوشحالیم که این پست برای شما مفید بود ...

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!