loader image

ایــگـــادُر ایده ، طراحی ، اجرا

درب اتوماتیک چیست؟

در دنیای امروزی برقراری امنیت حرف اول را می‌زند، بنابراین استفاده از درب‌ها جهت حفظ جان و مال انسان‌ها امری ضروری و مهم است. در قسمت‌های مختلف یک ساختمان که به عنوان ورودی شناخته می‌شود باید درب نصب شود تا مانع از ورود سارقین گردد و همچنین در برابر بارش باران و وزش باد بصورت نوعی عایق عمل نماید. درب اتوماتیک همان‌گونه که از نام آن پیدا است نوعی از درب است که به صورت اتوماتیک و بدون دخالت دست باز و بسته می‌گردد. این درب از سنسورهایی تشکیل گردیده که نسبت به حرکت، حساس بوده و به محض مشاهده افراد باز و بسته می‌شوند. اولین درب اتوماتیک توسط یک ریاضی‌دان مصری در قرن یک میلادی ساخته شد و با گذشت زمان تجهیزات و قطعات هوشمندانه و مدرنتری به آن اضافه گردید و به نوعی که امروزه مشاهده می‌کنیم تبدیل شد. ( جهت مطالعه تاریخچه درب اتوماتیک اینجا کلیک کنید. )

انواع درب گاراژ

سرعت در انجام امور در دنیای پر هیاهوی گجت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است به همین دلیل درب برقی جایگزین نوع سنتی آن شد تا سهولت و سرعت در انجام کارها را فراهم کند. از درب اتوماتیک در مکان‌های مختلفی نظیر ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، مراکز درمانی و … می‌توان استفاده کرد تا آسایش و امنیت افراد تأمین گردد.

درب‌های اتوماتیک سهولت در تردد را برای شما تضمین می‌کنند و تنها کاری که باید انجام دهید قرار گرفتن در مقابل قسمت ورودی است تا درب در برابر شما باز شود. درب‌های اتوماتیک با استفاده از حسگرهای متفاوتی کار می‌کنند که امکان تشخیص حرکت، صدا، نور و وزن را دارند. همانطور که می‌دانید درب‌های برقی انواع گوناگونی دارند که در نصب و راه‌اندازی آنها از سنسورهای متفاوتی می‌توان بهره برد. به عنوان مثال، در برخی از درب‌ها می‌توان از سنسورهای حساس به وزن استفاده کرد، بدین صورت که این حسگرها در کف زمین نصب می‌شوند و با قرار گرفتن فرد برروی پادری لاستیکی مخصوص درب باز می‌شود. از جمله روش‌های رایج در این زمینه استفاده از سنسورهای حرکتی است، حسگرها بگونه‌ای تنظیم می‌شوند که در صورت حرکت در اطراف نقاط معین سیگنال به درب‌ها ارسال شده تا موجبات باز شدن آنها فراهم گردد.

⭐️⭐️⭐️ پیشنهاد ایگادُر ⭐️⭐️⭐️

مقاله درب ریلی اتوماتیک را مطالعه کنید.

در حقیقت درب اتوماتیک زمانی باز می‌شود که مرکز کنترل توسط سنسور یک سیگنال فعال سازی دریافت می‌کند تا چرخ دنده جهت هدایت تسمه و قرقره فعال شود. بنابراین هنگامیکه وجود فرد در مناطق موردنظر تشخیص داده نشود، درب بعد از گذشت مدت زمان مشخص بسته می‌شود.

برای اینکه دقیق تر بدانیم درب اتوماتیک چیست و تقسیم بندی آنها را از لحاظ عملکرد به سه دسته شرح می دهیم:

 • جک درب برقی الکترومکانیکی که به وسیله چرخ دنده و گیربکس کار می‌کند. در این نوع درب با استفاده از یک موتور برق کوچک می‌توان امکان باز و بسته کردن درب را فراهم کرد.
 • درب اتوماتیک پنوماتیکی که به وسیله فشار گاز یا باد کار می‌کند. نیاز به سرویس ماهانه و سروصدای زیاد کمپرسور باد سبب منسوخ شدن این نوع درب گردید.
 • درب اتوماتیک هیدرولیکی که به وسیله فشار روغن و مایعات کار می‌کند. از مزیت های این نوع درب می‌توان به نیروی بسیار بالا و حرکت یکنواخت آن جهت باز و بسته کردن درب‌های سنگین اشاره کرد؛ همچنین درب هیدرولیکی از حداقل میزان استهلاک برخوردار بوده و برای مکان‌های پرتردد بسیار مناسب خواهد بود.
انتخاب انواع درب گاراژی

⭐️⭐️⭐️ پیشنهاد ایگادُر ⭐️⭐️⭐️

مقاله انواع درب رول آپ را مطالعه کنید.

قسمت های مختلف درب اتوماتیک

درب اتوماتیک از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است، به همین علت تأکید می‌شود که نصب و راه‌اندازی آن توسط افراد ماهر و متخصص صورت گیرد که با قطعات آن آشنایی کامل دارند. برخی از قطعات درب اتوماتیک عبارتند از:
 • موتور الکتریکی.
 • برد یا صفحه الکترونیکی.
 • کنترل باکس یا مادر بورد. (مرکز کنترل درب اتوماتیک)
 • سنسور یا حسگرهای درب اتوماتیک.
 • ریموت کنترل.
 • میکروسوئیچ ها.
 • چشمی درب اتوماتیک.
 • چرخ دنده و گیربکس.
 • قفل برقی و قفل مکانیکی درب.

تقسیم بندی درب های اتوماتیک بر اساس کارایی

درب‌های اتوماتیک با توجه به کارآیی و نوع عملکرد به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:
 • درب اتوماتیک شیشه ای برای مکان‌های شلوغ و پر تردد بسیار مناسب است و زیبایی ظاهری ساختمان را دوچندان می‌کند. این نوع از درب‌های اتوماتیک در انواع درب شیشه ای تلسکوپی، درب شیشه ای اسلایدینگ کشویی ، گردان و … به بازار عرضه می‌شوند.
 • درب اتوماتیک پارکینگ از جمله تجهیزات لازم و ضروری برای هر ساختمان بشمار می‌آید. تنها با استفاده از یک ریموت کنترل می‌توان این درب را باز و بسته کرد و از ایجاد ترافیک در محل موردنظر ممانعت بعمل آورد.
 • درب اتوماتیک کرکره ای برای مراکز فروشگاهی و تجاری بسیار مناسب است. این نوع درب‌ها در ابعاد مختلف ساخته می‌شوند؛ به همین علت کارشناسان باید قبل از خرید، محل را از نظر طول، عرض و ارتفاع بررسی کنند تا شما کرکره‌ای متناسب با آن مکان سفارش دهید.
 • درب اتوماتیک سکشنال برای فضاهای مسقف و با عرض کم بسیار کاربردی خواهد بود. این درب‌ها ظاهری مدرن و متناسب با نمای ساختمان دارند که با جمع شدن در زیر سقف فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند.
درب اتوماتیک شیشه ای منحنی

در مواقع ضروری که ساختمان نیاز به تخلیه فوری دارد درب‌های اتوماتیک می‌توانند نقش بسیار مهمی را ایفا کنند. سیستم‌های برنامه‌ریزی شده برروی این درب‌ها به شیوه‌ای عمل می‌کنند که در زمان اضطراری و با رعایت اصول اولیه امکان تخلیه ساختمان را فراهم خواهند کرد. با تنظیمات لازم می‌توان این درب‌ها را بطور کامل باز نگه داشت تا مردم به آسانی از میان آن عبور کرده و از خطر فاصله بگیرند. علاوه بر این، در صورت بروز خطرات جدی در ساختمان می‌توان درب اتوماتیک را کاملاَ بسته نگه داشت و اجازه ورود افراد به داخل را تا رفع شدن خطر نداد؛ همچنین در صورت بروز آتش‌سوزی و جهت جلوگیری از گسترش آن به ساختمان‌های اطراف می‌توان درب را به سیستم اطفای حریق مجهز کرد تا سریعاَ بسته شود. از دیگر ویژگی‌های درب برقی می‌توان به تعبیه «سیستم فرار» اشاره کرد که به افراد این امکان را می‌دهد تا بصورت دستی درب اتوماتیک را باز کنند. این نوع از سیستم بدین شکل عمل می‌کند که در مواقع اضطراری درب‌ها را می‌توان به هر طرفی باز نمود و فرار کرد. درب‌های اتوماتیک به شیوه‌ای عالی امنیت لازم را برای ساختمان فراهم می‌کنند و شما به شکلی ایمن در صورت بروز خطر می‌توانید از میان آن عبور کرده و دور شوید.

کرکره صنعتی اتوماتیک خدمات هوایی همراه کوشا کیش
 

از مهمترین مزایای درب اتوماتیک می‌توان به سهولت و راحتی در استفاده از آن اشاره کرد. بدین معنا که افراد بدون دخالت دست از میان آن عبور می‌کنند و دیگر نگران باز کردن درب‌های سنگین با فشار دست نخواهند بود. ارباب رجوع با مشاهده درب اتوماتیک در ورودی یک ساختمان احساس رضایت می‌کند و ذهنیت کاملاَ مثبتی نسبت به آن مکان پیدا خواهد کرد. از دیگر مزیت‌های این درب‌ها می‌توان به سهولت در استفاده برای افراد توان‌یاب و معلول اشاره کرد که دسترسی آسان و سریع به محیط داخل را برای آنها فراهم می‌کند.

درب‌های برقی نسبت به انواع دیگر فضای کمتری اشغال می‌کنند به همین علت نصب آنها در مکان‌هایی که با کمبود فضا مواجه هستند بسیار کاربردی خواهد بود. با استفاده از این درب‌ها می توان میزان تردد افراد را کنترل کرد و مانع از بروز ترافیک گردید. همانطور که قبلاَ اشاره کردیم ضریب ایمنی درب‌های برقی بسیار بالا است بدین صورت که مأمورین امنیتی می‌توانند آنها را از راه دور کنترل کرده و امکان ورود و خروج افراد را محدود نمایند.

درب سکشنال پارکینگی
اگر از طرفداران حفاظت از محیط زیست بوده و یا به فکر کاهش هزینه‌های کسب و‌کار خود هستید، استفاده از درب‌های اتوماتیک یک روش عالی برای رسیدن به این موارد است. درب‌های اتوماتیک تنها در صورتی باز می‌شوند که افراد توسط سنسورها شناسایی شوند، بنابراین از خروج گرما در زمستان و ورود گرما در تابستان جلوگیری می‌کنند. بدون شک این درب‌ها همانند عایق حرارت عمل می‌کنند که همین امر سبب کاهش هزینه قبوض و هدر رفت انرژی می‌شود. از دیگر مزایای درب‌های برقی می‌توان به عایق صدا بودن آنها و کاهش آلودگی‌های صوتی در محیط داخل اشاره کرد.

در دنیای امروز که ابتلا به بیماری‌های گوناگون رو به افزایش است استفاده از درب اتوماتیک که نیازی به تماس دست با آن نیست می‌تواند راه‌حلی مناسب جهت کاهش تعداد مبتلایان باشد. به عبارتی دیگر، استفاده از این نوع درب‌ها برای بیمارستان ها و کارخانه‌های مواد غذایی که رعایت بهداشت در آنها امری ضروری است یک روش معقول برای کاهش آلودگی‌ها بشمار می‌آید؛ همچنین درب اتوماتیک به سرعت باز و بسته می‌شود که همین امر مانع از ورود گردوغبار و ریزگردها به محیط داخل خواهد شد.

درب‌های اتوماتیک با توجه به سن افراد و توانایی آنها خدمات لازم را ارائه می‌دهند. استفاده از درب اتوماتیک در اماکن عمومی و پر تردد برای افراد معلول و سالمند کارآیی بسیار دارد، بنابراین آنها دیگر با مشکلات سابق مواجه نخواهند بود و به راحتی رفت و آمد خواهند کرد.

درب‌های اتوماتیک از بالاترین استانداردهای جهانی برخوردار بوده و با استحکام و مقاومت بسیار تولید می‌شوند. شما می‌توانید با بهره‌مندی از مشاوره افراد متخصص و با توجه به کسب و‌کار یا محل سکونت خود این درب‌ها را سفارش دهید و از مزایای آن بهره‌مند گردید.

⭐️⭐️⭐️ پیشنهاد ایگادُر ⭐️⭐️⭐️

مقاله درب ضد حریق چیست را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *