loader image

ایــگـــادُر ایده ، طراحی ، اجرا

ایــگـــادُر ایده ، طراحی ، اجرا

5
(5)

انواع تیغه کرکره برقی

امروزه در صنعت ساختمان، كركره برقى به خاطره ويژگى هاى خاصی كه دارد جايگاه ويژه اى پيدا كرده است. اكثر معماران، سازندگان ساختمان ها و مراكز تجارى و صنعتی سعى می‌كنند تا جايى كه امكان دارد نسبت به ديگر درب هاى اتوماتيك مانند درب جكى و درب کشویی و يا حفاظ، از کرکره برقی استفاده كنند. اين امر باعث گردیده تا در میان توليد كنندگان و اجرا كننده هاى كركره برقى رقابت ايجاد بشود و از آنجا که در تولید کرکره اتوماتیک، تیغه نقش مهم و بسزایی دارد، آنها با توليد تيغه هاى بهتر يا طرح هاى متنوع تر با جنس هاى مختلف و رنگ هاى گوناگون بازار بيشترى را به خود اختصاص بدهند. هدف ما  اين است كه شما مشتريان عزیز با مطالعه و مشاهده عكس ها  و مطالب زیر درك بهترى از انواع تيغه ها داشته و بتوانید براى درب مورد نظر خود بهترين و مناسب ترين تيغه ى كركره برقى را با مناسب ترين قيمت ممكن انتخاب و تهيه نمایید. 

igaman ایگامن

فهرست مطالب

مشخصات تیغه کرکره برقی

در وحله اول تیغه ها با دو مشخصه کلی تقسیم بندی می‌شوند:

 • عرض تیغه : معمولا به پنج دسته 40، 60، 80، 100 و 125 میلی متری تقسیم می‌شوند که سه نوع اول بیشترین کاربرد را دارد. البته تیغه های 125 میلی متری بیشتر در صنعت و نوع کرکره های اتوماتیک صنعتی کاربرد دارند. تیغه های 60 میلی متری بیشتر مصارف خانگی (پارکینگ) و فروشگاهی دارند و تیغه کرکره  80 و 100 میلی متری هم در صنعت (کارخانجات) مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • جنس تیغه: که مهمترین عامل در انتخاب یک کرکره برقی است که در ادامه به معرفی انواع تیغه کرکره برقی می‌پردازیم.

کاربرد تیغه کرکره

کرکره برقی در اماکن و مراکز مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از منازل و پارکینگ ساختمان ها گرفته تا بانک ها و طلا فروشی ها.کاربرد تیغه کرکره برقی در مراکز مختلف متفاوت می‌باشد و ممکن است عده ای آن را به خاطر زیبایی و عده‌ای آن را برای امنیت انتخاب نمایند.

با این حال به طور کلی کاربرد تیغه کرکره برقی در دو مورد خلاصه می‌گردد:

 1.  کاربرد تیغه کرکره برقی در حفظ امنیت و جلوگیری از سرقت
 2. محافظت از محیط در برابر آتش سوزی و باد و طوفان و …

وزن انواع تیغه

انواع مختلف تیغه کرکره برقی در جنس های مختلفی ساخته می‌شوند که از آلیاژها و فلزات گوناگونی در آنها استفاده شده که همین امر باعث می‌شود تیغه ها دارای اوزان تفاوتی نسبت به هم باشند.

شما می‌توانید با توجه به کارایی مدنظر خود و همچنین مکانی که قصد دارید در آن از کرکره برقی استفاده نمایید، از انواع تیغه های مختلف بهره بگیرید ولی باید وزن آن را نیز در نظر داشته باشید زیرا وزن تیغه ارتباط مستقیمی با وزن کرکره دارد. 

 • وزن تیغه گالوانیزه در حدود ۸ کیلوگرم در هر متر مربع است.
 • وزن تیغه آلومینیوم اکسترود در حدود ۶ کیلوگرم تا ۸ کیلوگرم است.
 • وزن تیغه آلومینیوم پانچ شده در حدود ۸.۵ کیلوگرم تا ۱۰ کیلوگرم در هر متر مربع است.
 • وزن تیغه آلومینیوم دوجداره در حدود ۹ کیلوگرم در هر متر مربع است.

انواع تیغه کرکره برقی

 • تیغه آلومینیومی(آکسترود) 
 • تیغه آلومینیوم دو جداره
 • تیغه گالوانیزه تک جداره
 • تیغه گالوایزه دو جداره
 • تیغه گالوانیزه فوم مدار
 • تیغه پلی کربنات (شفاف و رنگی )
 • تیغه مشبک (پانچ دار)
 • تیغه کرکره برقی ضد سرقت
 • تیغه کرکره برقی ضد آتش 
 • تیغه کرکره برقی رول گیتر

در مرحله دوم باید به این نکته توجه داشت که داخل این تیغه ها دارای جدا کننده هایی است که به پل یا کانال معروف هستند و تیغه را تقسیم بندی می‌کنند. هر چه تعداد این پل ها بیشتر باشد استحکام و امنیت تیغه کرکره برقی بالاتر می‌رود. اکثر تیغه ها یک پل هستند اما تیغه هایی با دو یا سه پل نیز وجود دارد که برای مصارف امنیتی مثل بانک ها یا طلا فروشی ها به کار می‌رود. اگر شما برای فروشگاه یا پارکینگ منزل خود می‌خواهید از کرکره برقی استفاده کنید همان تیغه های یک پل نیز کفایت می‌کند.

حالا که تا حدودی با تیغه کرکره برقی  آشنا شدید پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

⭐️⭐️⭐️ پیشنهاد ایگادُر ⭐️⭐️⭐️

مقاله درب صنعتی اتوماتیک و انواع آن را مطالعه کنید.

تیغه کرکره آلومینیوم اکسترود

این نوع تیغه متداول ترین نوع تیغه کرکره برقی است که کاربرد فراوانی در بازار دارد. مزیت این نوع تیغه ها در استحکام بالا و وزن کم آن است. این نوع تیغه های آلومینیومی Aluminum Insulated Roll-Up Doors اکثرا دارای یک کانال هستند تا استحکام آن تضمین شود.
تیغه کرکره برقی اکسترود

تیغه کرکره آلومینیوم دو جداره

 این نوع تیغه کرکره برقی معمولا در ارتفاع های 60، 80 و 100 میلیم تری تولید گردیده و معمولا در کوره الکتروستاتیک رنگ آمیزی می‌شود.

تیغه آلومینیوم دوجداره

تیغه کرکره برقی گالوانیزه تک جداره

معمولا این نوع از تیغه های کرکره برقی دارای کاربرد صنعتی و یا تجاری بوده  و در دو اندازه 80 و 100 و میلیمتری تولید می‌گردد.

این تیغه ها با توجه به جنس خود دارای وزن زیادی بوده و به همین دلیل در هنگام استفاده سر و صدای بیشتری نیز تولید می‌کند ولی با این حال با توجه به تک جداره بودن تیغه نسبت به موارد دیگر فرایند رنگ آمیزی راحت تری دارد. این تیغه به صورت پانچ دار نیز تولید می‌گردد که برای اماکنی شبیه بانک ها که الزام به دید داخل دارند به کار برده می‌شود.

تیغه گالوانیزه تک جداره کرکره برقی

تیغه گالوانیزه دو جداره

این نوع تیغه نیز مانند تیغه های آلومینیومی است با این تفاوت که با یک رویه گالوانیزه پوشیده می‌شود و معمولا سبک تر از تیغه آلومینیومی است. برای فهمیدن تفاوت تیغه گالوانیزه با تیغه آلومینیوم از آهنربا استفاده می‌شود. این تیغه دارای کیفیت های متفاوتی است که می‌تواند از مواد بازیافتی به دست آمده باشد یا از مواد خشک و دست اول. در برخی از این تیغه ها از فوم پلی اورتان استفاده می‌شود  که به تیغه های فوم دار گالوانیزه معروف هستند.

تیغه گالوانیزه دو جداره فومدار کرکره برقی ایگادر

⭐️⭐️⭐️ پیشنهاد ایگادُر ⭐️⭐️⭐️

مقاله انواع درب رول آپ را مطالعه کنید.

تیغه کرکره برقی گالوانیزه فوم دار 125

تیغه فومدار

تیغه پلی کربنات

تیغه کرکره پلی کربنات
مزیت تیغه های پلی کربنات شفافیت آن به علاوه استحکام بالای آن است به قول معروف این تیغه “شفاف تر از شیشه و محکم تر از فولاد” است. جالب آنکه علاوه بر استحکام بالا دارای انعطاف خوبی است (خاصیت الاستیکی دارد) و شکننده نیست. از این تیغه ها در مکان هایی که می‌خواهند هنگام پایین بودن کرکره فضای داخل قابل رویت باشد استفاده می‌شود. مانند فروشگاه ها (به خصوص فروشگاه های بدون ویترین)، بانک ها و… وزن این تیغه ها برای بالا بردن امنیت معمولا بالاست و به 10 تا 12 کیلوگرم در هر متر مربع می‌رسد.
تیغه کرکره پلی کربنات شفاف

تیغه کرکره مشبک یا پانچ دار

تیغه های پانچ دار همان تیغه های معمولی است، با این تفاوت که به سفارش مشتری سوراخ هایی در آن ایجاد می‌شود (گاهی هم بعضی تیغه ها کم می‌شوند) تا نور و هوا به داخل راه پیدا کند. مورد استفاده تیغه های پانچ دار در پاساژها، گاراژها، پارکینگ های خانه های جنوبی (به دلیل زاویه تابش نور خورشید) و… است. اگر می ‌خواهید فضای داخلی فروشگاه یا پارکینگ خانه تان مشخص باشد و به اندازه تیغه های پلی کربنات به دنبال امنیت نیستید ولی نمی‌خواهید زیاد هزینه کنید پیشنهاد می‌کنیم از این نوع تیغه های پانچ دار استفاده کنید. چون علاوه بر ارزان تر بودن بسیار سبک تر از تیغه های پلی کربناتی هستند.

تیغه کرکره برقی ضد سرقت

این تیغه ها نوع تقویت یافته تیغه های معمولی با عرض (معمولا) 60 میلی متر است تا در برابر ضربه، فشار و حتی برش نیز مقاومت داشته باشند. قبل از ورود این فناوری به ایران از حفاظ های فولادی یا آکاردئونی استفاده می‌شد که باز و بست سختی داشتند و به مرور زمان سفت می‌شدند، اما با استفاده از از تیغه های ضد سرقت می‌توانید هم از امنیت مکان خود بیشتر مطمئن شوید و هم به راحتی از آن استفاده کنید. ویژگی هایی که این تیغه ها را به تیغه های ضد سرقت تبدیل کرده است، پایه ها و محور آهنی با روکش آلومینیوم برای ضد زنگ کردن آن، کانال های اضافه و تقویت شده با سیم مفتول های فولادی کشیده شده (معمولا دارای دو یا سه پل هستند) به منظور خم نشدن تیغه ها، استفاده از قرقره های مخصوصی که از بریده شدن تیغه ها جلوگیری می‌کنند، همچنین اضافه شدن قفل در پایین کرکره های برقی به صورتی که با قفل شدن، جریان برق قطع شده و با ریموت قابل باز شدن نباشد و… است.
کرکره صنعتی مخصوص انبار

تیغه کرکره ضد حریق

به تیغه هایی، از جنس های مختلف (معمولا پلی کربنات یا گالوانیزه با رویه مخصوص) که با استفاده از فناوری هایی، بتوانند بین یک تا دو ساعت حریق را تحمل کنند تیغه های ضد حریق گفته می‌شود. ویژگی های تیغه ضد حریق عبارت اند از: پوشش الکترواستاتیک دارند، تا بیش از 400 درجه سانتی گراد را می‌توانند تحمل کنند، دارای هوابندی مناسب جهت عدم نشتی دود هستند، معمولا (مانند تیغه فوم دار گالوانیزه) دارای فوم هایی درون تیغه ها برای جلوگیری از انتقال حرارت هستند و… این تیغه ها معمولا در صنایعی که احتمال آتش سوزی در آنها بالا است، مورد استفاده قرار می‌گیرند تا از ورود حریق به بخش های مختلف با بسته شدن کرکره های برقی جلوگیری شود.

تیغه رول گیتر

اين تيغه از جنس ميلگرد فولادى و روكش استيل يا آلومينيومى ساخته ميشود و از نظر امنيتى مانند حفاظ عمل ميكند و وزن نسبتا سنگينى دارد.
از تیغه رول گیتر ميتوان براى اماكن مختلف استفاده نمود اما فراموش نکنید که هزينه ى بالايى نسبت به ديگر تيغه ها دارد. از تیغه رول گیتر می‌توان براى پنجره ها و درب هاى ورودى بجاى حفاظ استفاده نمود.

قیمت انواع تیغه کرکره برقی

هر نوع تیغه با توجه به فناوری به کار رفته و همچنین نوع کیفیت مواد اولیه دارای رنج قیمتی مختلفی است. اما به طور کلی ارزان ترین نوع تیغه، تیغه آلومینیوم است که تولید و استفاده زیادی دارد (تیغه های پانچ دار تقریبا با تیغه های آلومینیوم هم قیمت اند). بعد از تیغه آلومینیوم، تیغه های گالوانیزه قرار دارند و در آخر تیغه های پلی کربنات. در مورد تیغه های ضد سرقت و تیغه های ضد حریق با توجه به فناوری های به کار رفته و نوع تیغه قیمت ها متغیر اند.

شرکت ایگادر با سابقه درخشان در فروش انواع درب های اتوماتیک و کرکره برقی آماده خدمت رسانی به شما مشتریان گرامی است.

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

5 / 5. تعداد امتیازات 5

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

خوشحالیم که این پست برای شما مفید بود ...

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!